___________________________________________________   WhatsApp İhbar Hattımız: 0348 000 00 00

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kilis Ticaret Ve Sanayii Odası Ne İşe Yarar?

Kilis Ticaret Ve Sanayii Odası Ne İşe Yarar?

Kilis te Ticaret ve sanayi odası seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber, bir çok oda üyesine ziyaret gerçekleştirdim ve bu soruyu yönelttim. Aldığım cevaplar ise aynı. Kilis ticaret ve sanayi odasına üye sadece aidat öder, gerek olduğunda oda kayıt belgesi alır. Fuarlarla ilgili bilgi verirmi? Hayır. Sektörel sıkıntılarınıza çözüm bulabilmek adına size ziyaretlerde bulunur mu? Hayır. Sizi kosgeb […]

Kilis te Ticaret ve sanayi odası seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber, bir çok oda üyesine ziyaret gerçekleştirdim ve bu soruyu yönelttim.
Aldığım cevaplar ise aynı. Kilis ticaret ve sanayi odasına üye sadece aidat öder, gerek olduğunda oda kayıt belgesi alır.
Fuarlarla ilgili bilgi verirmi?
Hayır.
Sektörel sıkıntılarınıza çözüm bulabilmek adına size ziyaretlerde bulunur mu?
Hayır.
Sizi kosgeb veya yatırım teşvikleriyle ilgili birebir bilgilendirdi mi?
Hayır.
Üreticilerimize Pazar bulmakta yardımcı olunuyor mu?
Hayır.
Ticaret ve sanayi odası üyelerinin birbirleriyle ticaretlerini geliştirmek adına bir araya getiriliyor mu? Hayır.
Yerel ürünlerimizin fabrikasyon üretimleriyle ilgili çalışmalar yapılıyor mu?
Hayır.
Külek pekmezi olmuş Tokat pekmezi. Kilis ten Türkiye nin yüzde yetmişine satılan kırmızı toz biberin adı olmuş Maraş biberi. Anlayacağınız neresinden tutsak elimizde kalıyor.
Günümüzün teknoloji ve sosyal yaşantısına ayak uyduramayan kurum ve kuruluşlar batmaya mahkumdur. Bizim Kilis Ticaret ve sanayi odamızın hala bir ARGE biriminin olmayışı bu işleyişteki geride kalmışlığın en büyük sebeplerinden dir. Düşünün odamızın toplu sms sistemi bile yok.
Kilis ticaret ve sanayi odasının yaklaşan seçimlerden dolayı hazırlamış olduğu bir el broşürü elime geçti. 4 yıllık dönemde yapılanlar diye başlık atılmış. Açıp inceledim.
Birincisi 4 yıl yazısnda 4 rakamının başına 2 rakamı getirilerek 24 yıl yazılmalıydı sanırım unutulmuş. Çünkü ben kendimi bildim bileli aynı simalar mevcut. İkincisi bürokratları ziyaret etmek veya vekillerin oda ziyaretlerinden, esnafa bayrak dağıtmaya kadar icraat sayılarak yazılmış. Ha birde banka müdürleriyle toplantı gerçekleştirilmiş sonuç?
Sonuç alınamayan toplantılar, ziyaretler, hiçbir üyenin haberinin dahi olmadığı protokol anlaşmaları.
Kilis in Avrupaya ürün gönderen sadece bir markası var iken hangi icraattan bahsediliyor. Diğer illerde 5. Hatta 6. Organize sanayi bölgeleri açılıyorken bizim 2. Organize sanayi bölgemizin alt yapısı bile hala yok. Kendi imkanlarıyla bu bölgede faal olan sadece 2 adet fabrika olması kimin eseri.
Odaya gelen onlarca yatırımcı kendilerine yardımcı olunamadığı için yatırımlarını başka şehirlere yapmadılarmı?
Böylesi bir görevin başında olmak ve yönetiminde bulunmak sorumluluk ister. Bu gün esnafın, üreticinin hali ortadadır. Bir çok esnafımız iflas etmiş, yıllarca çalışarak elde ettikleri bağı bostanı borçlarını kapatmak adına yok paralara satmış ve sıfırı görenler olmuştur. Zaman değişim zamanıdır Elini taşın altına koyacak gece gündüz bu memleket için çalışacak insanlara artık ihtiyacımız var. Şunu iyi bilmek gerekir bir dönem daha fazla bu makamları işgal etmek , bu memleketin vebaline girmektir.

Hacı Mustafa Celkanlı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?